DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
O plemeni

Historie

Toto elegantní krátkosrsté plemeno s charakteristickým tečkováním je výtvorem náhody, kreativní představivosti a chovatelské trpělivosti. První jedinec, předchůdce plemene, který se narodil v roce 1964, byl chovatelským překvapením a v podstatě nežádoucím produktem křížení siamských a habešských koček. Tou chovatelskou novinkou, která z počátku nikoho neoslovila, byl kocourek Tonga. Známá chovatelka z CFA, Paní Virginia Daly z amerického Michiganu si vytvořila chovný plán na vyšlechtění siamské kočky s habešskými znaky. Původní rodičovský pár tvořil siamský kocour s čokoládovými odznaky a kočka ze siamských a habešských rodičů. Jedno z koťat ve vrhu vykazovalo výrazné tečkování. Tento nečekaný výsledek experimentálního chovu prý připomínající divokého ocelota byl nazván dcerou paní Dalyové ocicat. Jelikož Tonga nezapadal do šlechtitelského plánu, byl prodán za deset dolarů jako mazlíček jednomu studentovi a byl časem vykastrován. O krásně skvrnitou kočku se zajímaly noviny, zveřejnily její fotografii, poté následovala reakce kočičího genetika Dr. Clyde Keelera z univerzity v Georgii a zájem dalších chovatelů koček. Tak se postupně začaly tvořit nové chovné linie budoucích ocicatů. Začátkem 70. let byla do šlechtitelského programu zařazena stříbrná mramorovaná americká krátkosrstá. Tím vznikající plemeno získalo na robustnosti a rozšířily se barevné možnosti o elegantní stříbřitou.

Vytvoření standardu a získání experimentálního statutu plemene trvalo další dlouhé roky. První ocicat získal titul CFA šampióna v květnu 1987. Od té doby již mnoho kocourů a koček tohoto již celosvětově uznávaného plemene získalo tituly Grand Champion (CFA) i Euro Champion (FIFe). V roce 1986 uznala toto dosud neznámé plemeno TICAa uznáno Federací Evropských chovatelů koček v roce 1993. Uznávají je severoamerické organizace CFA (1986), TICA (1988) i mezinárodní federace FIFe (1992). Jejich rozšíření je samozřejmě nejsilnější právě v Severní Americe. Almanach USA udává, že za čtyřicet let registrovaného chovu bylo vydáno 14 tisíc rodokmenů. Nejrozšířenější barevnou varietou je chocolate spotted a tawny spotted, vzácností i u chovatelů CFA jsou modře a fawn stříbřitá. Obliba ocicatů vzrůstá i ve světě, svůj domov našli v Kanadě, Japonsku, v Austrálii, na Novém Zélandu, ale i v Jižní Africe a samozřejmě v kolébce chovatelství v Anglii. V Evropě jsou nejznámější chovy ve Skandinávii, nejvíce jsou ceněny chovy ve Finsku a Švédsku.

První chovný pár do České Republiky dovezla v roce 2000 ze země původu (USA) ing. Dagmar Hrušová (chovatelská stanice Rubelit*CZ) z Řevnic u Prahy. První odchované kotě černě tečkovaný kocourek Chicco zůstal v rodné stanici a stal se prvním ocicatem u nás s nejvyšším výstavním titulem evropský šampion. Z jejího chovu pochází i další kocouři EP+EC Inti Rubelit*CZ, čokoládově tečkovaný Jolany Bejlekové a GIC Ibi Rubelit*CZ, černě tečkovaný Heleny Ječné. Zatím je chov ocicatů v České republice velmi mladý. I když byla importována další zvířata z Finska, Německa, Norska a Polska, je jistě zapotřebí rozšířit chovatelskou základnu a zvýšit propagaci tomuto elegantnímu plemenu.

Charakter a temperament

Ocicat- chytrý domácí tygr,který svým krásným tečkovaným zbarvením připomíná divokou šelmu.Povahou jsou to však velice mazlivé,přátelské a přítulné kočky.Jsou velice hravé , neobyčejně chytré a bystré,vnášejí do domu exotickou atmosféru.

Typ a standardní rysy

Tato kočka vděčí za své jméno ocelotovi, divoké šelmě s výraznou kresbou srsti. Jejich srst, krásně vykreslená, se objevuje v mnoha barevných variantách. Klínovitá hlava, trojúhelníkové uši a velké oči mandlového tvaru, to vše způsobuje mírně podivný vzhled a velmi inteligentní vzezření kočky ocicat. Ačkoli jsou trochu robustní, kočky tohoto plemene mají přirozený půvab asijských koček. Ocicat patří do skupiny krátkosrstých koček s agouti - faktorem (tečkovaná kresba). Kočky tohoto plemene působí dojmem atletického zvířete. Ocicat je kočka dobře osvalená a stavěná, graciézní a pružná. V dospělosti váží pět až sedm kilogramů. Hlava je graciézně posazená na vyklenutém krku. Lebka tvoří modifikovaný klínovitý tvar s lehkým zakřivením od čenichu k tvářím, se zřetelným, ale mírným vzestupem od hřbetu nosu k obočí. Brada je výrazná, se silnými a pevnými čelistmi. Uši jsou středně velké, pozorně vztyčené. Pokud jsou opatřeny štětičkami, vyrůstají štětičky kolmo ze špiček ušních boltců a jsou považovány za přednost. Uši jsou nasazeny v úhlu pětačtyřiceti stupňů. Oči jsou velké, ve tvaru mandle, mírně šikmo posazené k uším. Odstup mezi očima je větší než šířka oka. Jsou povoleny všechny barvy očí s výjimkou modré. Mezi barvou srsti a očí není žádná souvislost. Přednost se dává intenzivně čisté barvě. Končetiny jsou středně dlouhé, dobře tvarované, svalnaté a plné síly. Ocas je v poměru k tělu dlouhý a sbíhá se do špičky. Srst je krátká, hladká, s hedvábnou texturou a lesklým třpytem, pevná a těsně přiléhavá. Kresba na hlavě je stejná jako u všech tečkovaných koček. Podél páteře od lopatek až po ocas probíhají kulaté skvrny. Tečkování na plecích a na zadní části trupu je bohatě roztroušeno a pokračuje hluboko na končetiny. Po stranách těla se objevují velké, dobře rozmístěné skvrny ve tvaru otisku palce (jedna skvrna, která je obklopena dalšími - tzv. býčí oko).

Ocicat FIFe standard

 

Všeobecné

Celkový dojem

Ocicat je středně velká až velká kočka dobře tečkovaná (agouti) přiměřeného typu. Působí dojmem atletického zvířete: dobře osvalená a pevně stavěná, graciézní a pružná, přitom se statnou stavbou těla a plnou hrudí. Vzbuzuje pozornost okolí a je velmi vitální. Tato silná atletická a současně elegantní tečkovaná kočka se prezentuje zejména svým „divokým vzhledem“.

Velikost

Střední až velká (2,5 až 6,5 kg)

Hlava

Tvar

Lebka má modifikovaný klínový tvar lehce prohnutý od čenichu k lícím s viditelným ale mírným stoupáním od hřbetu nosu k očnímu oblouku.

Čenich

Široký a dobře definovaný s naznačeným čtverhranným tvarem a při pohledu z profilu dobré délky.

Čelist / Brada

Silná a pevná, korektní skus.

Horní pysk

Horní pysky jsou umírněně a nepříliš výrazně silné.

Uši

 

Tvar

Nastražené, střední velikosti. Pokud jsou opatřeny štětičkami, vyrůstají štětičky kolmo ze špiček ušních boltců a jsou považovány za přednost.

Umístění

image

Nahoře na vnější straně hlavy. Vzhledem k imaginární horizontální linii obočí svírají uši úhel 45 stupňů, i.e. současně nejsou posazeny příliš vysoko ani nízko.

Oči

Tvar

Velké, mandlového tvaru, směrem k uším lehce šikmo posazené. Vzdálenost mezi očima je větší než šířka oka

Barva

Přípustné jsou všechny barvy s výjimkou modré mezi barvou srsti a barvou očí není žádná souvislost. Upřednostňována je intenzivní barva očí. 

Šíje

-

Hlava je graciézně nesena na ohnuté šíji.

Tělo

Struktura

Poměrně dlouhé, pevné, nízko a široce stavěné, ale nikdy těžkopádné. Mohutná kostra a silné svaly, současně působí atleticky. Hrudník má být široký s lehce vyklenutými žebry. Hřbet je horizontální resp. se směrem k zadní části lehce zvyšuje, slabiny jsou téměř v rovině.

Nohy

-

Středně dlouhé, dobře stavěné a dobře osvalené, plné síly a v dobrém poměru k tělu.

Tlapky

Oválné a kompaktní, velikost tlapek je v přiměřeném poměru k nohám.

Ocas

-

Poměrně dlouhý, středně silný, lehce vybíhající do špičky a s tmavší špičkou.

Srst

Struktura

Krátká, hebká s hedvábnou texturou a s lesklým třpytem, pevná, těsně přiléhající a hladká, současně přiměřeně dlouhá aby se mohly tvořit barevné proužky. Srst nemá být ani podobná vlně ani působit dlouze.

Barva

Všechny barvy by měli být jasné a pěkné. Světlejší barva se obvykle nachází na obličeji kolem očí, jakož i na bradě a spodní čelisti. Na špičce ocasu je barva tmavší. Barevný kontrast se hodnotí zvlášť.

Ticking:všechny chlupy s výjimkou těch na špičce ocasu jsou proužkované. Uvnitř vzoru jsou chlupy s tmavým tippingem, chloupky, které vyrůstají ze základní barvy srsti mají tipping světlý.

Vzor:zřetelný vzor by měl být z každého směru pohledu jasně patrný. Na obličeji, nohách a ocase je vzor tmavší než na trupu. Základní barva může být na hřbetu tmavší a na spodní straně světlejší, brada a spodní čelist jsou světlejší. Bledé nebo nejasné tečky mohou vést ke srážce bodů, ale nesmí se zapomínat, že u světlých barev je kontrast menší než u tmavých. Ohledně barevných variet se podívejte na následující výčet.

Poznámky

-

 • Ocicatje středně velký až velký, je však třeba poznamenat, že kočky jsou obvykle menší než kocouři.
 • Dospělí kocouři mohou mít „kocouří tváře“.
 • Ocicatijsou v poměru ke své velikosti překvapivě těžcí.
 • Celková stavba těla a kvalita této kočky je brána více na zřetel něž pouhá velikost.
 • Upřednostňuje se typ atletický, plný síly a mrštný, vadou je zavalitost a těžkopádnost.
 • Červené, krémové nebo želvovinové zbarvení není povoleno.  Rezavě červená (skořicová) nebo plavá mohou vypadat jako červená nebo krémová nikdy se ale neprodukují želvovinově tečkované kočky.

Chyby

Tělo

 • Zavalitost nebo těžkopádnost.

Srst

 • Bledá nebo rozmazaná kresba.
 • Podlouhlé skvrny odpovídající MACKEREL (obláčkový) vzoru.

Diskvalifikace

Oči

 • Modré oči.

Srst

 • Bílé odznaky nebo bílé skvrny
 • S bílou, která se vyskytuje jinde něž kolem očí, nosních dírek, brady a vršku krku – kromě bílého agouti základu u stříbrných barev.

 

Přípustná zbarvení
Ocicat non-silver OCI n/a/b/c/o/p 24

 

Barva

EMS-Code

Barva srsti

Čenich

Tlapky

ČERNÁ (TAWNY) TEČKOVANÁ

OCI n 24
image

Základní barva:
divoce zbarvený nebo bronzový podklad
Vzor:
černé / tmavohnědé tečky

cihlově červený orámovaný černou/ tmavohnědou

černé nebo seal

MODRÁ TEČKOVANÁ

OCI a 24

image

Základní barva:
světle modrošedý podklad nebo barvy kůže
Vzor:
modrošedé tečky

starorůžový tmavomodře orámovaný

modrošedé

ČOKOLÁDOVÁ TEČKOVANÁ

OCI b 24
image

Základní barva:
tepleji slonovinový podklad
Vzor:
čokoládové tečky

světle červený/růžový čokoládově orámovaný

skořicové až čokoládové

LILOVÁ TEČKOVANÁ

OCI c 24
image

Základní barva:
světle lilový nebo slonovinový podklad
Vzor:
lilové tečky

růžový orámovaný lilově růžovou

lilově růžové

SKOŘICOVÁ TEČKOVANÁ

OCI o 24
image

Základní barva:
tepleji slonovinový podklad
Vzor:
skořicové tečky

bledě růžový skořicově orámovaný

skořicové až růžovohnědé

PLAVÁ TEČKOVANÁ

OCI p 24

image

Základní barva:
tepleji slonovinový podklad
Vzor:
plavé tečky

růžový s plavě růžovým orámováním

plavě růžové

 

Ocicat silver OCI n/a/b/c/o/p  s 24

Barva

EMS-Code

Barva srsti

Čenich

Tlapky

STŘÍBRNÁ ČERNĚ (TAWNY) TEČKOVANÁ

OCI ns 24

image

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
černé tečky

cihlově červený černě orámovaný

černé

STŘÍBRNÁ MODRĚ TEČKOVANÁ

OCI as 24

image

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
modrošedé tečky

starorůžový tmavomodře orámovaný

modrošedé

STŘÍBRNÁ ČOKOLÁDOVĚ TEČKOVANÁ

OCI bs 24

image

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
čokoládové tečky

světle červený/růžový čokoládově orámovaný

skořicové až čokoládové

STŘÍBRNÁ LILOVĚ TEČKOVANÁ

OCI cs 24

image

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
lilové tečky

růžový orámovaný lilově růžovou

lilově růžové

STŘÍBRNÁ SKOŘICOVĚ TEČKOVANÁ

OCI os 24

image

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
skořicové tečky

bledě růžový skořicově orámovaný

skořicové až růžovohnědé

STŘÍBRNÁ PLAVĚ TEČKOVANÁ

OCI ps 24

image

Základní barva:
světle stříbřitý podklad
Vzor:
plavé tečky

růžový s plavě růžovým orámováním

plavě růžové


[CNW:Counter]
Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek